Przeszczep włosów – na czym polega zabieg?

Osoby dotknięte problemem wypadania włosów mogą mieć obniżoną jakość i komfort życia. Patrząc w lustro widzą bowiem liczne prześwity w miejscu, gdzie kiedyś były zdrowe oraz bujne włosy i nie mogą pogodzić się ze swoim wyglądem. Na ratunek przychodzi im transplantacja włosów, która je uzupełni i zagęści. Co ważne, nie jest to zabieg inwazyjny – już po kilku dniach można cieszyć się nową fryzurą. Na czym dokładnie polega i jak przebiega przeszczep włosów? Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Problem wypadających włosów

Włosy mogą wypadać na skutek przejściowych zaburzeń hormonalnych, silnego i przewlekłego stresu, niewłaściwego sposobu odżywiania się, nieprawidłowej pielęgnacji oraz chorobą. Najczęściej jest ono spowodowane łysieniem androgenowym wywołanym zmianą testosteronu pod wpływem enzymów we krwi na DHT (dihydrotestosteron), który niszczy wszystkie meszki włosowe z wyjątkiem okolicy potylicy, gdzie są one odporne na wypadanie.

Występuje ono głównie u mężczyzn, jednak zdarzają się kobiety z łysieniem androgenowym spowodowanym niedoborem estrogenów. Kobiety łysieją inaczej niż mężczyźni, ponieważ mają jedynie silnie przerzedzone włosy na czubku głowy i w okolicach czoła. Świetnym rozwiązaniem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, jest przeszczep włosów. Wykonywany jest przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Kraków.

Transplantacja włosów – wskazania do zabiegu

Gdy wszystkie inne metody zawiodły, warto zdecydować się na wykonanie zabiegu przeszczepu włosów. Zalecane jest szczególnie u osób cierpiących na łysienie androgenowe – w tym przypadku transplantacja włosów jest niezwykle skuteczna i satysfakcjonująca. Kolejną grupą, dla której przeznaczone są zabiegu przeszczepu włosów, są osoby, u których łysienie spowodowane jest urazami lub uszkodzeniami skóry głowy, a także leczeniem stanów zapalnych skóry głowy, w wyniku którego powstały rozległe blizny. Łysienie może także być wynikiem oparzeń, które uniemożliwiają odrost włosów, a także efektem ubocznym radioterapii w leczeniu chorób nowotworowych.

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

Na samym początku goli się włosy na potylicy, z której pobrany zostanie pasek lub kilka pasków owłosionej skóry. Następnie dzieli się go na implanty, które zawierają 1-3 mieszków włosowych. Lekarz wyznacza także nową i naturalnie wyglądającą linię włosów na czole, która zostaje narysowana na skórze przed operacją. Miejsce, w które włosy będą przenoszone, nasączone zostaje roztworem soli fizjologicznej – dzięki temu skóra robi się twardsza. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe, więc po zakończeniu zabiegu można spokojnie wrócić do domu.

Sam zabieg w zależności od liczby implantów i gęstości ich umieszczenia, rozmiaru łysiny, a także wieku pacjenta i wybranej techniki trwa między półtorej a cztery godziny. Blizna po pobranym pasku, zazwyczaj o milimetrowej szerokości, ukryje się później pod włosami.

Transplantacja włosów jest niezwykle skutecznym zabiegiem, warto jednak udać się do specjalisty – Kraków (przykładowy link https://centrumzdrowegowlosa.pl/o-gabinecie-trychologicznym-centrum-zdrowego-wlosa-krakowie/) należy do największych ośrodków, gdzie wykonywany jest przeszczep włosów. Pierwsze efekty będą widoczne, gdy zaczną rosnąć nowe włosy, jest to więc najczęściej już miesiąc po wykonanym zabiegu.