Ważne kwestie podatkowe- co warto wiedzieć na temat rejestracji spółki?

Spółka jest jedną z popularniejszych opcji na prowadzenie własnej firmy w Hiszpanii. Zdaje się, że jest to znacznie częściej wybierane rozwiązanie w porównaniu do możliwości założenia spółki w Polsce. Dzieje się tak przynajmniej z kilku względów. Z jednej strony dlatego, że takie rozwiązanie otwiera nowe możliwości. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w grę wchodzi także kwestia tego, że uczestnicy spółki odpowiadają za jej losy tylko i wyłącznie do wysokości włożonego w nią kapitału. Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za rejestracją spółki jest często korzystniejszy sposób płacenia podatków przez przedsiębiorcę. Czy założenie spółki w Hiszpanii w branży beauty jest trudne i w jaki sposób później odprowadza się podatki?

Czy kwestie podatkowe są tutaj bardzo zawiłe?

Określenie konkretnych ram podatkowych dla spółek w Hiszpanii jest dość trudnym zadaniem. Z pewnością warto jednak wiedzieć, że firmy tego rodzaju są zobowiązane do rozliczania podatku od wartości dodanej. Ten podatek, który w skrócie jest określany jako IVA jest tak naprawdę odpowiednikiem naszego podatku VAT. Innym rodzajem podatku jest ten dedykowany właśnie spółkom. Jest to podatek stały w wysokości 15% przez pierwsze dwa lata działalności podmiotu i odpowiednio 25% po upływie tego czasu.

Obowiązkowymi płatnościami są także kwoty płynące na ubezpieczenie społeczne. Są nim objęte osoby tworzące spółkę, a także ich pracownicy. Ostatnim rodzajem podatku, na który warto zwrócić uwagę jest podatek od działalności gospodarczej. Warto jednak wiedzieć, że muszą go płacić te spółki, które mają przychody roczne powyżej 1 000 000 euro, co stanowi sporą kwotę. Na starcie więc przedsiębiorcy raczej nie muszą się nim przejmować. Jak widać, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest na tyle elastyczną formą prowadzenia biznesu, że korzystają z niej zarówno mniejsze biznesy jak i duże firmy.

Jak wygląda rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii pod względem terminów?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wariancie dla nowych przedsiębiorstw zakładano, że istnieje szansa na rejestrację podmiotu w 24 godziny. W praktyce jednak okazuje się, że termin ten jest mało realny. Aby móc na spokojnie uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty i dopełnić procedur, dobrze jest przyjąć sobie zapas czasu około 4-6 tygodni czasu.

Ważną kwestią jest także to, że spółka musi posiadać własny podpis elektroniczny- z pewnością będziemy więc musieli się o taki postarać. Służy on między innymi do tego, aby komunikować się z urzędami. Samo założenie spółki w Hiszpanii w branży beauty, ale i w każdej innej branży, musi się rozpocząć od zdobycia Numeru Identyfikacji Cudzoziemca NIE. Taki numer można otrzymać w sytuacji, kiedy jest on potrzebny na przykład do założenia firmy. Można wnioskować o jego wyrobienie będąc w Hiszpanii. W tym celu udajemy się na posterunek policji. O wydanie numeru można też wnioskować będąc jeszcze w Polsce. W takim przypadku koniecznie trzeba udać się do konsulatu.