Dom drewniany- czy można w nim mieszkać przez cały rok?

Domy drewniane, które dawniej były budowane w Polsce najczęściej nie miały solidnej warstwy ocieplenia. Z tego też względu bardzo trudno było utrzymać w ich wnętrzu ciepło. Tym samym technologia murowana zostawiła domy drewniane tego rodzaju daleko w tyle. Obecnie jednak pojawiła się całkiem nowa technika budowania domów z drewna- w taki sposób powstają budynki szkieletowe, które są też określane jako domy kanadyjskie lub też całoroczne domy drewniane. Sposób ich konstruowania jest zupełnie inny, a odpowiednie materiały termoizolacyjne, jakie stosuje się przy takich projektach doskonale sprawdzają się w praktyce. Tym samym powstają domy ciepłe, które bez przeszkód można użytkować także zimą. Co warto wiedzieć na temat takiego sposobu budowania w naszym klimacie?

W jaki sposób zapewnić ciepło w domu drewnianym?

Nazwa domu szkieletowego pochodzi od samej konstrukcji drewnianej, którą osadza się bezpośrednio na murowanych fundamentach. Jest ona przygotowywana ze specjalnego drewna, które jest sezonowane i odpowiednio wysuszone, a następnie zaimpregnowane. Sama drewniana konstrukcja jest jednak docelowo ukryta ze względu na kolejno stosowane materiały, które mają za zadanie utrzymanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła.

 

  • Z zewnątrz wykonuje się specjalną elewację. To, że dom jest budowany w technologii drewnianej nie oznacza, że całoroczne domy drewniane muszą mieć drewnianą elewację. Najczęściej wykonuje się na niej tradycyjny tynk, który następnie można pokryć dowolnym kolorem farby elewacyjnej.

 

  • Od wewnątrz wykonywana jest specjalna konstrukcja z przedściankami z profili aluminiowych. Zanim zostanie ona zabudowana, drewnianą konstrukcję otacza się specjalnymi foliami, które chronią budynek przed wiatrem. Następnie, we wnętrzu konstrukcji umieszcza się grubą warstwę izolacji- idealna do tego celu jest wełna mineralna. Jest ona bezpieczna i niepalna. Ściany są następnie wykonywane z płyt OSB lub też płyt gipsowo- kartonowych. Na płytach wykonuje się gładzie, a następnie pokrywa się je farbą.

 

Jakie są największe zalety domu drewnianego?

Skoro już wiemy, że domy budowane w tej technologii są ciepłe, a nawet mogą być energooszczędne, warto wymienić jeszcze inne zalety domu drewnianego. O nich wszystkich przeczytamy też na stronie drewdom.com. To strona ekipy, która zajmuje się wykonawstwem tego typu projektów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na niższe koszty budowy takiego domu, a także stosunkowo krótki czas niezbędny do jego ukończenia. Jedyne prace mokre, jakie trzeba przeprowadzić podczas realizacji takiego projektu to tylko i wyłącznie pierwszy, wstępny etap z wylewaniem fundamentów pod inwestycję. Tym samym inwestor ma większą elastyczność w kwestii planowania tego, kiedy budować. Mniejsza ilość prac do wykonania na miejscu to także krótszy czas zatrudnienia fachowców, co również przekłada się na szereg oszczędności. Z pewnością, domy szkieletowe są sensowną alternatywą dla budynków murowanych.