Wszystko, co musisz wiedzieć o rentgenie stomatologicznym.

Rentgen stomatologiczny to badanie, które jest w stanie ujawnić nieprawidłowości jamy ustnej, których stomatolog nie dostrzeże gołym okiem. Dotyczyć one mogą nie tylko tkanki kostnej, ale i miękkiej. Zależnie od tego, czy zdjęcie jest wykonywane punktowo, czy obrazuje cały obszar, to odsłonić może inne dolegliwości. Często również takie, o których nie mieliśmy pojęcia. Dlatego też nie warto rezygnować z niego w momencie, gdy dostajemy na nie skierowanie.

 

Rentgen zębów jak często?

Mimo że dawka promieniowania, jaką przyjmujemy podczas zdjęcia RTG nie jest wielka i porównuje się ją z tą, którą dostajemy podczas spaceru trwającego kilka godzin, to nie powinniśmy nigdy przesadzać z promieniowaniem rentgenowskim. Dlatego rentgena zębów nie wykonuje się bez skierowania lekarza. Jeśli więc mamy jakiekolwiek podejrzenia co do naszego stanu zdrowia, to powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować je z lekarzem.

 

Jak wygląda rentgen stomatologiczny?

Zazwyczaj rentgen stomatologiczny wygląda tak, że podczas wizyty u stomatologa dowiadujemy się, że musimy go wykonać i jeśli tylko jest taka możliwość, to robimy to od razu na miejscu. Dzieje się tak, ponieważ lekarz potrzebuje najczęściej tego obrazu do podjęcia dalszych działań. Nie jest to więc badanie, do którego musimy być specjalnie przygotowani. Jedynym przygotowaniem jest ubranie już na miejscu specjalnego fartucha wykonanego z gumy ołowianej. Tego typu ochrona podczas badania w szczególności wystarczy.

 

W zależności od tego, jakie zdjęcie RTG jest wykonywane – wewnątrzustne czy zewnątrzustne, jego przebieg będzie się między sobą różnił. To pierwsze polega na umieszczeniu kliszy w ustach pacjenta. Ten sam przytrzymuje ją i w taki sposób wykonywane jest zdjęcie. Przedstawia ono dokładny obraz jednego lub kilku zębów. Drugi rodzaj natomiast polega na zrobieniu zdjęcia z zewnątrz. Może być to zdjęcie pantomograficzne lub cefalometryczne.

 

Co można wykryć podczas RTG zębów?

Rentgen stomatologiczny wykonywany jest w określonym celu. Często ma on za zadanie wykazać jak głęboko i gdzie dokładnie znajduje się próchnica. Wykonuje się je także przed wstawieniem implanta lub protezy zęba. W takim wypadku najczęściej przeprowadza się miejscowy rentgen zębów. Lekarza interesuje konkretny ząb i jego okolica. Tak samo jest w przypadku zdjęcia RTG przed wyrywaniem chirurgicznym, czy dłutowaniem zęba. Obraz, który uzyska lekarz, ma mu nakreślić sytuację i pozwolić ocenić trudność zabiegu.

 

Nie każde tego typu zdjęcie RTG jest wykonywane punktowo. Istnieje tzw. zdjęcie pantomograficzne, które ukazuje obraz całej szczęki, żuchwy i zatok. Na nim wykryć można wszelkiego rodzaju wady zgryzu, a także zęby mądrości, które się zatrzymały i się nie wyżynają. Oprócz tego, na zdjęciu można znaleźć nieprawidłowości, których nie spodziewa się ani lekarz, ani pacjent. Mogą być to ropnie, guzy, a nawet niestety nowotwory. Tego typu przypadłości pojawiają się w na tyle niewidocznym i trudno dostępnym miejscu, że często wykrywane są przez przypadek przy okazji rentgena stomatologicznego wykonywanego w całkowicie innym celu.