Praca modelki- co warto o niej wiedzieć?

modelka na parapecie

Wiele młodych dziewczyn zastanawia się, na czym polega praca modelki, gdyż pozornie wydaje się ona prosta, a dodatkowo wiąże się z dobrymi zarobkami i pewnym prestiżem. Wręcz zaskakujące dla niektórych osób jest to, jak wiele zaangażowania taka praca wymaga i jak trudno jest czasem przebić się przez konkurencję i wypromować własną osobę. Snując więc plany na przyszłość warto wiedzieć, na czym naprawdę polega to zajęcie i jaką drogę trzeba przejść, aby faktycznie zacząć dobrze zarabiać i móc cieszyć się stałym zatrudnieniem.

Praca w ramach agencji i praca na własny rachunek

Modele i modelki zazwyczaj mają dwie możliwości pracy w zawodzie- poprzez samodzielne promowanie własnej osoby jako freelancerzy oraz poprzez zatrudnienie w ramach agencji. Obie te opcje są równie często spotykane. Pierwszą ważną informacją jest więc to, że wcale nie trzeba być zatrudnionym w agencji, aby zostać modelem. Kluczowe jest jednak to, że w takim przypadku na pewno trudniej jest wystartować, gdyż wszystkie te rzeczy, którymi zajmuje się agencja trzeba zająć się na własną rękę właściwie z marszu. Trzeba więc chodzić po castingach, aby pozyskiwać zlecenia. Trzeba też przyjąć jakąś strategię promocji własnej osoby i dbać o to, aby w portfolio ciągle przybywało nowych, ciekawych pozycji. Kolejna kwestią jest też to, że niezbędne jest pewne obycie w branży, a więc chociażby znajomość stawek za konkretne zlecenia. Bez takiej wiedzy łatwo można dać się oszukać. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest znajomość prawa, aspektów związanych z tym w jaki sposób rozpowszechniać swój wizerunek, jakie umowy podpisywać i jak korzystnie negocjować ich warunki.

Praca nad własnym wyglądem również jest szalenie istotna

Dodatkowo, bycie modelem i modelką to także nieustanna praca nad własnym wyglądem, prezencją i swoimi umiejętnościami. Trzeba więc cały czas kontrolować swoją wagę, a także odpowiednio dbać o swoją sylwetkę, także poprzez ćwiczenia. Z pewnością przyda się też dobra kondycja i koordynacja ruchowa. Ważna jest też umiejętność zachowania się na castingach i odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby. W końcu, podczas realizacji przeróżnych kampanii, obowiązkową umiejętnością jest sprawne poruszanie się na wysokich obcasach oraz chodzenie po wybiegu, które to umiejętności można wytrenować.

Praca w Polsce ale i poza granicami kraju

Wiele agencji zatrudniających modelki i modeli ma zasięg międzynarodowy, a tym samym promują swoich modeli także za granicą. Z jednej strony jest to sporą szansą na to, aby szybko zaistnieć nie tylko w Polsce. Z drugiej strony, trzeba mieć też taką świadomość, że być może zostaniemy zaangażowani do realizacji jakiejś kampanii nie w Polsce, a w jakimś innym kraju europejskim. Dlatego też osoba, która chce pracować w modelingu musi być w pewien sposób mobilna i przygotowana na to, że być może będzie musiała podróżować. Tę kwestię również warto wziąć pod uwagę nosząc się z myślą o karierze w modelingu.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Wejdź na stronę: selective-mgmt.pl